Поради дітям мудрих бабусь і дідусів

Вистраждані уроки не даються легко, і мудрість, яка приходить з роками, є по-справжньому цінним надбанням. З пережитого досвіду помилок ми вчимось, як можна було б уникнути попадання в аналогічні пастки, тільки б молоді люди були трохи більш сприйнятливими й готовими слухати. Тоді вони би змогли реалізувати у своєму житті знання й передбачення старших. Ось десять кращих порад дітям, які вистраждані десятиліттями важкого досвіду.
1. Будьте людиною слова – довіра є головною основою людських стосунків протягом усього життя. Якщо ви взяли зобов’язання зробити щось – зробіть це. Ваше слово – це ваш обов’язок. Коли навколишній світ занурений у напівправду і «брехню на благо» від реклами медпрепаратів до обіцянок політиків, у ньому бракує необхідної кількості прикладів для наслідування. Так що постарайтеся самі стати гідним прикладом і зміцнити віру в людську порядність.

2. Не шукайте багатства в житті, а краще цінуйте ті багаті дари, які воно дарує вам щодня. Історії тих, хто накопичив великий статок, продаються на кожному розі, але дуже мало хто з них обійшовся без величезних, іноді страшних жертв, необхідних для досягнення високого статусу. У жертву статусу приносять час, проведений з родиною, увагу до подружжя й особистий час відпочинку, роздумів і відновлення сил. Усі гроші світу не зможуть компенсувати вам той внутрішній стан, який ви будете відчувати, сидячи за обіднім столом із сином або донькою, про яких нічого не знаєте. Світ прекрасний, якщо ви знаходите час насолодитися ним.

3. Не приймайте друзів і родину як само собою зрозуміле. Коли виникають труднощі,ваша сім’я завжди буде для вас притулком. Підтримуйте зв’язки з родичами, навіть з тими, з ким вам не дуже подобається проводити час. Ви можете стати для них людиною, до якої вони звернуться у скрутну хвилину, або ж самі несподівано стануть тими, хто допоможе, коли вам буде боляче.

4. Відкладайте 10 % від того, що ви заробляєте. Постарайтесь виробити звичку відкладати заощадження, перш ніж почати витрачати.

5. Ніколи не беріть кредити й не використовуйте кредитні карти – якщо у вас немаєзаощаджень, щоб купити те, що ви хочете, отже, ви не можете дозволити собі купити це просто зараз. Якщо ви не можете дозволити собі щось купити, то й не купуйте.

6. Поважайте старших. Як це не важко уявити, але ваші батьки пройшли через багато з тих випробувань, які проходите зараз ви. Так, це було сто років тому, і часи змінюються, але сім’я, робота, утрачені ілюзії, радісні моменти, сльози та просто повсякденне життя – це те, через що проходимо всі ми. Коли ви на власному досвіді зіштовхнетеся з усім цим, то зрозумієте. Проте це не позбавляє вас права сумніватись у чомусь, коли ви використовуєте досвід старших. Намагайтесь аналізувати кожну ситуацію самостійно та прислухатись до поклику свого серця.

7. Керуйте автомобілем уважно, особливо у спальних районах, де всюди бігають діти йдомашні тварини. Повільне й обережне водіння допоможе вам бути спокійним, що вони благополучно повернуться додому, а ви зможете спати з чистою совістю.

8. Дякуйте людям за все добре: особистим висловленням подяки, сердечною листівкою, коротким телефонним дзвінком або електронним листом. Люди гідно оцінять вашу вдячність.

9. Живіть сьогодні. Можна пережити все, що завгодно, якщо міцно триматися за сьогоднішній день. Принаймні, у нас є тільки сьогодні, і ми повинні прожити гідно наш сьогоднішній день.

10. Посміхайтесь. Посмішка дозволить вам і тим, хто вас оточує, почувати себе добре.Незважаючи на всі зусилля дорослих, неможливо вимостити гладкий шлях для своїх дітей і повністю позбавити їх ударів і випробувань, з якими їм доведеться зіштовхнутись у дорослому житті. Дітям доведеться вчитись не тільки у старших, а і самостійно проходячи через труднощі й помилки. Усі дорослі проходять через це, і те, як вони реагують, буде визначати їхній характер і зробить тими, ким вони є й ким стануть.

Джерело:https://childdevelop.com.ua/articles/upbring/2639/

Як навчити дітей моральної поведінки

Родина – найкраща школа для навчання моральної поведінки! Вашій увазі пропонуються поради щодо виховання дітей від Мішель Борба – доктора педагогічних наук, консультанта у сфері освіти й автора книги «Будівництво морального інтелекту: сім головних цінностей, які навчають дітей правильної поведінки».
1. Будьте моральним прикладом для дитини
Батьки – це найперші й найвпливовіші моральні вчителі для своїх дітей, тому переконайтеся, що та моральна поведінка, яку ваші діти переймають від вас, і є той приклад, наслідування якого вам би хотілося досягти.
2. Використовуйте для навчання поточні моменти
Кращі навчальні моменти – це життєві, що трапляються несподівано. Помічайте моральні проблеми, щоб поговорити про можливість їх потенційного виникнення та усунення в майбутньому.
3. Використовуйте дисципліну як моральний урок
Чітко та виважено сформульовані правила дотримання дисципліни гарантуватимуть, що дитина не тільки усвідомить, а й буде діяти за  встановленими нормами моралі.
4. Очікувана поведінка, яка відповідає системі моральних цінностей
Поведінка дітей з дотриманням моральних норм є наслідком цілеспрямованого та виваженого впливу батьків. Цього можливо досягти лише за сприятливої атмосфери в родинному колі.
5. Відображайте поведінкові ефекти
Одна з кращих практик, що формують основи моральної поведінки, полягає в тому, щоб показати, який вплив здійснює поводження вашої дитини на іншу людину. Наприклад, скажіть: «Бачиш, ти змусив її плакати». Або ж акцентуйте увагу на почуттях «жертви»: «Тепер вона засмучена». Сенс полягає в тому, щоб допомогти дитині по-справжньому уявити те, що відбувається в цей час з «жертвою», подумки побувавши на її місці, отже, дитина стане більш чутливою до того, як її поведінка здатна впливати на інших людей.
6. Закріпіть моральну поведінку
Один з найпростіших способів допомогти дітям освоїти нові моделі поведінки – це закріпити їх тоді, коли вони відбуваються. Спостерігайте за дитиною, і за слушної нагоди відзначте її хорошу поведінку, поясніть, в чому полягав позитив її вчинків.
7. Ознайомте із золотим правилом

 

Навчіть дитину золотому правилу, якому століттями керувалися люди – «ставтеся до інших так, як ви хочете, щоб вони ставилися до вас». Нагадайте, що, перш ніж діяти, потрібно запитати себе: чи хочу я, щоб зі мною хтось вчинив так? Це допоможе дитині подумати про поведінку і її наслідки.

Поради батькам. Як ефективно організувати навчальний процес вдома

Поради батькам. Як ефективно організувати

навчальний процес вдома

  1. Дотримуватися режиму дня

Дитині дуже важко буде повертатися до навчальних буднів, якщо зараз її графік сильно зсунеться. Тож бажано продовжувати лягати спати, прокидатися, харчуватися і гуляти в один і той самий час.

  1. Скласти розклад занять

Для того, щоб ефективно організувати навчальний процес вдома, потрібно включити навчання в режим дня дитини. Щоб вона чітко знала, що вранці вона 2 години займається, до прикладу, математикою і проходить онлайн-курс з англійської мови, а після обіду створює проект (робить поробку) і читає.

 

  • Зазвичай найпродуктивнішим часом для навчання є ранок. Хоча, звісно, складаючи розклад, орієнтуйтеся на особливості власної дитини.

В онлайн-заняттях і дистанційному навчанні загалом ви можете регулювати навантаження і вибудовувати гнучкий графік. Тож навчальні години можуть тривати трохи більше або менше, залежно від віку дитини та її індивідуального темпу.

  • Якщо молодшому школяру важко морально впоратися з певним обсягом роботи, запропонуйте йому намалювати на аркуші кола, які відповідають кількості необхідних завдань, і по черзі розфарбовувати чи закреслювати їх. Виконали одне завдання – і закреслили коло.
  1. Організувати робочий простір

На ефективність навчання дуже впливає робоче місце. Тож, щоб дитина могла зосередитися на виконанні завдань, потрібно забезпечити її комфортним та зручним робочим місцем. Адже навчання на дивані або лежачи в ліжку, буде сприяти відволіканню і шкодити здоров’ю дитини. Тому виберіть окремий куточок у будинку та обладнайте його.

Кімната, в якій дитина буде займатися навчальною діяльністю, має добре вентилюватися, щоб школяр міг дихати чистим повітрям, а не пилом, який накопичується за цілий день в погано вентильованому приміщенні.

  1. Усунути фактори, що можуть відволікати дитину

Середовище, що не відволікає увагу, дозволить школярам навчатися ефективно та допоможе почуватися більш спокійно. Тож під час виконання завдань дитиною намагайтеся забезпечити відсутність сторонніх шумів – вимкніть сповіщення мобільного телефону, комп’ютера, телевізор та радіо, голосно не розмовляйте.

  • Якщо у вас є малюк, намагайтеся підлаштувати час для навчання в тиху годину (коли він спить).

Певна фонова музика може допомогти дитині налаштуватися на навчання, але важливо, щоб вона не була занадто голосною і не стала відволіканням.

  1. Робити регулярні перерви

Під час виконання завдань важливо кожні 25-30 хв робити короткочасні перерви для виконання зорової гімнастики, випивання склянки води тощо. А кожні 45-60 хв – влаштовувати перерви протягом 10-15 хвилин, щоб розім’яти руки та ноги (танці, заняття спортом), уникнути перенапруження очей від комп’ютерного монітору та залишатися сконцентрованим.

  • Адже навчання невеликими блоками дозволяє мозку краще зрозуміти та зберегти інформацію. А фізична активність покращує кровообіг, активізує фізіологічні процеси, що сприяють сприйняттю, відтворенню й опрацюванню інформації.
  • Крім фізичних вправ, дитина може під час перерви зайнятися справами по дому (скласти іграшки, погодувати риб тощо) чи погратися.
  • Але дуже важливо, щоб під час відпочинку дитина уникала перебування перед монітором (не гортала стрічку новин у соціальних мережах, не переглядала відео та не грала в комп’ютерні ігри), щоб її оченята могли повноцінно відпочити.
  1. Чергувати онлайн-навчання з іншими видами навчальної діяльності
  • Бажано включати в навчальний час не лише слухання онлайн-лекцій чи виконання завдань на комп’ютері, а й роботу в зошиті, читання книг, створення проектів, спостереження, експериментування.
  • Важливо навчити також дитину конспектувати, робити замітки для кращого засвоєння та запам’ятовування інформації.
  • І не забувайте влаштовувати перевірку знань після засвоєння інформації – нехай дитини відповідає на запитання, переказує, проходить тести, робить контрольні та олімпіади. При цьому «вимірюйте» успішність навчання якісними, а не кількісними показниками. Критеріями можуть бути розуміння правил, точність виконання математичних операцій, грамотність письма тощо. Це орієнтує дитину на реальний результат, а не його імітацію.
  1. Мотивувати дитину до успіху

Мотивація може бути різною – зовнішньою (заохочення, як-то дозвіл погратися на комп’ютері, купити іграшку тощо) та внутрішньою – власне пізнавальний інтерес дитини (який підвищується від підтримання допитливості дитини, похвали за її досягнення тощо).

Звісно, ви можете поєднувати обидва види мотивації, але більш ефективним для дитини буде вироблення саме внутрішньої.

Пам’ятайте: ваші заохочення та уважність показують дитині, що ви пишаєтесь її роботою і її зусилля не залишаються непоміченими.

  1. Спілкуватися з іншими

Комунікація може також допомогти підвищити ефективність навчання в Інтернеті. Можна зв’язатися з учителями, зареєструватися на форумах, підтримувати зв’язок з батьками однокласників вашої дитини.

Можна об’єднатися й створити групу, де будете ділитися корисними ресурсами та досвідом. При цьому в дітей може бути власна група, де вони зможуть ставити запитання, допомагати один одному вирішувати завдання, ділитися враженнями тощо.

При цьому намагайтеся не порівнювати успіхи вашої дитини з іншими, адже всі вони – унікальні та розвиваються у власному темпі. Нехай діти чують від вас слова підтримки та отримують завдання, які відповідають їх рівню, цілям і потребам.

  1. Залучатися до процесу навчання

Залишайтеся причетними до дистанційного навчання вашої дитини, допоможіть їй скласти графік, розібратися з цілями та курсами, налагодити режим дня.

Молодші школярі, крім того, на початку онлайн-навчання потребують значної допомоги від дорослих. Батькам, можливо, буде потрібно допомогти дитині увімкнути пристрій, увійти в додаток, прочитати інструкції, натиснути в потрібному місці, ввести відповіді тощо.

Однак пам’ятайте: чим старшою є дитина, тим більше вона має займатися самостійно. З сьомого-восьмого класу варто підключатися до його занять лише за потреби. Підлітки цілком здатні самостійно опановувати матеріал, здавати тести та організовувати своє навчання. Тож створіть дитині такі умови, в яких вона буде відчувати свою відповідальність за навчання.

При цьому цікавтеся її успіхами, враженнями від онлайн-навчання, попросіть ділитися труднощами, підтримуйте свого школяра.

Як допомогти дітям подолати фрустрацію

*Фрустрація (лат. frustratio – «обман», «невдача», «марне очікування», «безлад у задумах») – особливий емоційний стан, що виникає, коли людина, стикаючись з якимись перепонами, не може досягнути своїх цілей, і задоволення якогось бажання або потреби стає неможливим.

Один з найкращих уроків, які ви можете дати дитині на багато років уперед, полягає в тому, щоб навчити її долати фрустрацію*. При переході із класу у клас, дітям будуть отримувати більш складні завдання. А це значить, що неминуче рано чи пізно діти стикнуться із фрустрацією як в академічній, так і в соціальній сфері. Фактично безодня між успішними й неуспішними дітьми часто виникає не через різницю в інтелекті та набутому досвіді, а скоріше через різницю у здібності справлятися з невдачами та проявляти стійкість перед обличчям фрустрації.

Діти дошкільного віку ще не мають особливого досвіду переживання фрустрації, бо всі їхні потреби завжди задовольнялись їхніми батьками та вихователями, вони  не набули всіх необхідних мовних навичок, завдяки яким змогли б виразити себе вербально, а також їхній мозок ще недостатньо розвинутий, як у дорослих, що дозволило б їм розпізнавати, регулювати та виражати свої емоції певним чином.

      Кілька порад про те, як допомогти дитині справитися із фрустрацією.

Зберігайте спокій. 
Коли ви бачите, що дитина роздратована, постарайтесь не віддзеркалювати (не дублювати) її стан тоном свого голосу чи поведінкою. Краще зосередьтесь на тому, щоби залишатися спокійним і розмовляти з нею м’яким голосом, ведучи за собою так, щоб дитина в подальшому сама віддзеркалила ваш спокій. Виразіть їй своє розуміння й визнання її стану, але при цьому підкресліть, що дуже важливо продовжувати намагатися зробити те, що вона вважає складним.

Необхідність випробувань.  Регулярно просіть дитину зробити речі, що трохи перевищують за складністю те, що робили раніше. Якщо ви бачите, що дитині важко запропонуйте їй необхідні підказки і спростити тим самим ситуацію. Якщо в дитини дійсно виникли труднощі, розділіть завдання на маленькі кроки. Якщо необхідно, спрямовуйте її або навіть самі зробіть перший крок, а потім знову відступіть назад. Дитина повинна чути від вас таку фразу: «Спробуй спочатку зробити сам, і якщо ти не зможеш, то я допоможу тобі розпочати».

Очікування. Допоможіть дитині освоїти важливу навичку – відкладати отримання задоволення від бажаного. Діти не мають достатньо досвіду, щоб ефективно справлятися із ситуаціями, коли вони мусять очікувати того, чого дуже хочуть, тому продемонструйте їм практику, що розвиває цю навичку. Навчить їх чекати.
 
Заохочуйте самостійність. Переконайтесь, що дитина має багато можливостей грати з іншими дітьми в ситуаціях, коли нагляд дорослих не потрібен, дозвольте їй самостійно вирішувати проблеми з іншими дітьми. Коли діти граються, вони вчаться справлятися з фрустрацією іншими (своїми) способами, не такими, якими б  вирішували дорослі.

Сприяйте ефективній комунікації.  Крик чи обурення – це спосіб привернути увагу. Ігноруйте таку поведінку, якщо вона не спричиняє серйозної шкоди, й одаріть масою позитивних вражень у випадку, коли дитина у складній ситуації проявить себе позитивно.


Покладайтесь на встановлений порядок. Зберігайте світ вашої дитини максимально передбачуваним і звичним. Якщо діти почуваються впевнено, спокійно, в безпеці, то зможуть успішно працювати та справлятися з невеличкими невдачами і своїми фрустраціями.

Будьте зразком для наслідування. Коли вас щось дратуєрозкажіть вашій дитині про те, що ви відчуваєте, так вона зможе навчитись розпізнавати емоції інших людей і дізнаватись про них у себе. Коли ви перебуваєте у стані фрустрації, кажіть собі вголос, але так, щоб дитина чула вас: «Розслабся і зроби кілька глибоких вдихів», «Усе нормально, я справлюся з цим» або «Це дійсно не така вже й велика проблема, мені просто треба заспокоїтись». Завжди, коли у присутності дитини ви будете стикатися із ситуацією фрустрації, пам’ятайте, що дитина обов’язково буде копіювати вашу поведінку не тільки зараз, а і все подальше життя, – тому дійте акуратно! Не підвищувати голос надто сильно, не грубіть іншим людям. Якщо ви вже зробили щось таке, не катуйте себе, але неодмінно скажіть дитині, що ви помилились, що ваша реакція була невірною й іншим разом ви зробите кращим чином.

Десять речей, які треба знати дітям

Дитячий психолог Світлана Ройз склала перелік із десяти важливих речей, які необхідно знати дитині на випадок, якщо вона залишиться сама.

Для молодших школярів

Для дітей, які вже більш самостійні й можуть залишатись удома або гуляти з дозволу батьків, Світлана Ройз рекомендує такі правила:
1. Якщо дитина вдома сама, а до приміщення намагається проникнути зловмисник, слід зателефонувати батькам, і лише після цього набрати поліцію – 102. За цей час батьки зможуть попередити сусідів телефоном, й дитині допоможуть.
2. Якщо в квартирі починається пожежа або витікає газ, треба швидко вийти з квартири та подзвонити 102 або 104 (служба газу). Самій гасити пожежу не можна в жодному разі!
3. Якщо дорослий просить про допомогу, треба відповідати категоричною відмовою й відразу йти.
4. Якщо біля вас собака, слід зберігати спокій і не провокувати агресію. Можна відвернути увагу за допомогою предмета – кепки чи парасольки, наприклад. Не слід дивитися тварині в очі, натомість, поступово віддалятися, не повертаючись спиною до собаки.
5. Не заходити в ліфт із незнайомцем. Якщо він наполягає, сказати, що чекаєш на батьків, які зараз підійдуть.
6. Якщо дитина бачить, що її хтось переслідує, треба зайти до людного місця – наприклад, крамниці або перукарні – й зателефонувати батькам.
7. Якщо незнайомець схопив дитину й не відпускає, треба кричати, битися, бити по машинах, які стоять поруч – можливо, запрацює сигналізація.
8. Якщо опинився на вулиці під час грози, потрібно зайти в укриття – крамницю або під’їзд. Слід триматись подалі від водойм, металевих веж, високих дерев і машин.
9. Якщо в інтернеті хтось погрожує тобі чи твоїм батькам, потрібно негайно повідомити про це батьків.
10. Якщо дитина сама, і в неї щось болить, потрібно зателефонувати батькам, але в жодному разі не приймати ліки з домашньої аптечки на власний розсуд.
 
 

Статеве виховання

Статеве виховання дітей та підлітків є важливою складовою їхнього здоров’я та благополуччя.
Багато батьків відчувають зніяковіння і не розуміють, як та коли почати діалог взаєморозуміння та довіри.

Хоча більшість батьків усвідомлюють важливість статевого виховання, тільки 50% з них спілкуються з дітьми на ці теми. Ще менше роблять це цілеспрямовано і послідовно на кожному етапі дорослішання.

      Статеве виховання – система медичних та педагогічних заходів, спрямованих на виховання у        дітей, підлітків і молоді розумного, здорового ставлення до питань статі.

 Важливі поради.

  1.    Атмосфера довіри в сім’ї. Вислуховувати дітей і давати їм правильні та якісні відповіді.Діти повинні знати про статеве дозрівання все, щоб у майбутньому не відчувати страху перед чимось незнайомим.
  2. Називати статеві органи правильно.
  3. Ніколи не кричати на дитину, навіть якщо вона займається мастурбацією, грає в сексуальну гру. Знайти спосіб пояснити що можна , а що ні.
  4. Не боятися дитині говорити правду, про її народження, не говоріть про бусла та капусту.
  5. Своєчасно доводьте до відома підлітка, що таке менструація, ерекція, полюції.
  6. Розкажіть  про гомо – і гетеросексуалізм, проституцію, хвороби, які передаються статевим шляхом.